Színterápia

Mindenki érezte már legalább egyszer, hogy azt az élénk színű pulcsit meg kell vennem… Egyszer fel is vesszük, aztán ott porosodik a szekrényben. Vagy ismerünk olyan embert, aki egyszer csak elkezdett lila vagy kék színű tárgyakat gyűjteni, majd néhány hónap múlva elajándékozta az egészet, és azóta egyetlen ilyen színű tárgya sincs…
Életünk mindennapjaihoz hozzátartoznak a színek, és akár érzékeljük, akár nem, hatással vannak ránk. A világos pasztellszínek inkább nyugtatnak, pihentetnek, a sötét vagy az élénkebb színek pedig energiával töltenek fel, esetenként teljesen megvadíthatnak minket. Tudattalanul olyan színekkel vesszük körül magunkat, amelyeknek a gyógyhatására éppen szükségünk van, ez lehet az oka a hirtelen felindulásból megvásárolt rikító sárga ruhadarabnak vagy az egyszínű konyhafelszerelésnek.
Az utóbbi időben viszont a természetgyógyászatban tudatosan is alkalmazzák a színterápiát különböző betegségek gyógyítására, elsősorban kiegészítő kezelésként. Egyes országokban már a mindennapok szintjén is működik a színterápia: a kórházak, rendelőintézetek belső tere, a dolgozók ruhája is mind a színterápia elveit figyelembe véve készül. A különböző színek más-más hatással vannak ránk. Nézzük tehát, melyik mire jó:
Piros: felélénkít, aktivizál, emeli a vérnyomást, serkenti a vérellátást és a –keringést. Zöld: nyugtat, ellazít, összhangot teremt a test és a lélek között. Kék: nyugtat, jó hatással van a szemre, bizonyos gyulladásokra, hasznos fájdalom és hőhullámok ellen. Hûsítõ és energiakiegyenlítõ hatású. Fehér: fájdalomcsillapító hatású. Lila: antidepresszánsként hat. Sárga: méregtelenít, enyhíti a depressziót, mivel regenerálja a kimerült idegeket, vagyis jókedvre derít. Narancssárga: erõsít, segíti a pozitív energiák áramlását.
A terápiának is sokféle módja ismeretes. A legegyszerűbb, ha öltözködésünkben, a környezetünk tárgyainak kiválasztásában figyelünk arra a belső hangra, amely biztosan megsúgja, most éppen milyen színre van szükségünk.
Felszerelhetjük otthonunkat különböző színű fényt árasztó lámpákkal, amelyeket tetszés szerint ki- és bekapcsolhatunk. Különösen hatásos lehet például halványzöld színű fényben párolgó illóolajok mellett egy csésze finom tea elkortyolgatása… Garantáltan frissebben, pihentebben és jobb kedvvel folytathatjuk a napot. Szürke hályogra például a sárga, zöld és vörös fény kombinációját javasolják: a betegnek tizenkét órán keresztül kell a negyedóránként váltogatott fényben tevékenykednie.
Ugyanakkor tudományos gyógyítás is folyik a színekkel, íme néhány: - Egyes pszichológusok a depressziós betegeket sötét, komor színekkel gyógyítják: ezzel kényszerítik arra a pácienst, hogy szakemberi segítséggel szembenézzen problémájával. - Az indiai csakratan szerint az emberi test mentén a fejtetõtõl a gerinc végéig hét energiaközpont helyezkedik el (ezek a csakrák). Mindegyikhez egy-egy szín társul a sárgától a fehérig. Mindegyik csakrához más-más szervek tartoznak, ezért a csakra színével folytatott kezelés az adott szervre fog jótékonyan hatni. - Létezik olyan természetgyógyász iskola, mely a vibrációs színskála tizenkét színét alkalmazza, ennek az iskolának a gyógyítói tizenkét színnel kezelik a betegeket. A lehetőségek száma tehát végtelen, csak meg kell találnunk a számunkra megfelelőt.
Ha szeretne a Szín-tarot-val is megismerkedni,
S.M.
|